TV Drama

Death & Nightingales

Imaginarium/BBC 3 x 60 mins
Dir: Allan Cubitt Prod: Jonathan Cavendish
Starring: Matthew Rhys,Anne Skelly

The Last Kingdom

Carnival/NBC 1 x 60 min
Dir: Ed Bazalgette Prod: Chrissy Skinns
Starring: Alexander Dreymon,David Dawson

Bodyguard

BBC/World Prods 3 x 60 mins
Dir: Thomas Vincent Prod: Priscilla Paris
Starring: Keeley Hawes,Richard Madden

Living the Dream

Big Talk/Sky 3 x 60 mins
Dir: Phillipa Langdale Prod: James Dean
Starring: Phil Glenister, Lesley Sharp
Best Work

Line Of Duty IV

World Prods/BBC 1 x 60 mins
Dir: Jed Mercurio Prod: Cait Collins
Starring: Thandie Newton, Lee Ingleby
Best Work

The Fall III

Artists Studio/BBC 6 x 60 mins
Dir: Allan Cubitt Prod: Gub Neal, Carol Moorhead
Starring: Gillian Anderson, Jamie Dornan
Best Work

Dickensian

Red Planet Pictures/BBC 5 x 30 mins
Dir: Mark Brozel Prod: David Boulter
Starring: Stephen Rea, Pauline Collins

Crossing Lines III Video

Tandem Communications / Film United 2 x 60 mins
Dir: Michael Wenning, Ashley Pearce Prod: Rick McCallum
Starring: Donald Sutherland, Goran Visnjic

A.D.

NBC/Lightworks Media 2 x 60 mins
Dir: Brian Kelly Prod: Jonathan Curling
Starring: Joanne Whalley, Kenneth Cranham
Best Work

The Fall II Video

Artists Studio/BBC 5 x 60 mins & 1 x 90 min
Dir: Allan Cubitt Prod: Gub Neal, Julian Stevens
Starring: Gillian Anderson, Jamie Dornan

Crossing Lines II Video

Tandem Communications / Bernero Productions 3 x 60 mins
Dir: Michael Wenning, Ben Bolt, Kerric Macdonald Prod: Moritz Polter
Starring: Donald Sutherland, William Fichtner
Best Work

Dracula

Carnival NBC / Sky 1 x 60 min
Dir: Tim Fywell Prod: Nigel Marchant
Starring: Jonathan Rhys Meyers, Jessica De Gouw

Strike Back Video

Left Bank / HBO / Sky 1 x 60 min
Dir: Stephen Woolfenden Prod: Bill Shepherd
Starring: Phillip Winchester, Sullivan Stapleton
Best Work

Crossing Lines Video

Tandem Communications / Bernero Productions 4 x 60 mins
Dir: Dan Percival Andy Wilson Prod: Moritz Polter
Starring: Donald Sutherland, William Fichtner
Best Work

The Fall Video

Artists Studio / BBC 5 x 60 mins
Dir: Jakob Verbruggen Prod: Gub Neal, Julian Stephens
Starring: Gillian Anderson, Jamie Dornan

Monroe

Mammoth Screen / BBC 2 x 60 mins
Dir: Brian Kelly Prod: David Moore
Starring: James Nesbitt, Sarah Parish
Best Work

Line of Duty

World Prods/BBC 3 x 60 mins
Dir: David Caffrey Prod: Jed Mercurio
Starring: Lenny James, Martin Compston
Best Work

Downton Abbey Video

Carnival NBC / ITV 2 x 60 mins
Dir: Brian Kelly Prod: Liz Trubridge
Starring: Hugh Bonneville, Maggie Smith
Best Work

Garrow's Law Video

Shed Media / BBC 4 x 60 mins
Dir: Peter Lydon Prod: Dominic Barlow
Starring: Andrew Buchan, Alun Armstrong

Mistresses

Ecosse Films / BBC 2 x 60 mins
Dir: Peter Lydon Prod: Rhonda Smith
Starring: Sarah Parish, Sharon Small

Survivors

BBC 2 x 60 mins
Dir: Iain B. MacDonald Prod: Hugh Warren
Starring: Julie Graham, Max Beesley

Monday Monday

Talkback Thames / ITV 2 x 60 mins
Dir: Nick Laughland Prod: Amanda Davies
Starring: Fay Ripley, Jenny Agutter

Bonekickers

Mammoth Screen / BBC 1 x 60 mins
Dir: Iain B MacDonald Prod: Rhonda Smith
Starring: Julie Graham, Hugh Bonneville
Best Work

The Last Enemy Video

Box TV / BBC 1 x 90 & 4 x 60 mins
Dir: Iain B. MacDonald Prod: Gub Neal
Starring: Benedict Cumberbatch, Robert Carlyle

The Inspector Lynley Mysteries VI

BBC 2 x 60 mins
Dir: Graham Theakston Prod: David Boulter
Starring: Nathaniel Parker, Sharon Small

Waking the Dead

BBC 2 x 60 mins
Dir: Bob Bierman Prod: Colin Wratten
Starring: Trevor Eve, Sue Johnston

That Summer Day

BBC
Dir: Jon East Prod: Hannah Pescod
Starring: Christine Tremarco, Sanchez Adams

The Last Detective

Mammoth Screen / ITV 2 x 60 mins
Dir: Nick Laughland Prod: Michele Buck
Starring: Peter Davison, Roger Daltrey

The Inspector Lynley Mysteries V

BBC 2 x 60 mins
Dir: Bob Bierman Prod: Sharon Hughff
Starring: Nathaniel Parker, Sharon Small
Best Work

Bodies II

BBC 2 x 60 mins
Dir: Douglas McKinnon Prod: Jed Mercurio
Starring: Max Beesley, Patrick Baladi

Beaten

Coastal Productions / BBC
Dir: Jon East Prod: Rob Glassborow
Starring: Robson Green, Saira Todd

Like Father Like Son

Ecosse Films / ITV
Dir: Nick Laughland Prod: Jeremy Gwilt
Starring: Jemma Redgrave, Robson Green

Born and Bred III

BBC 10 x 60 mins
Dir: Various Prod: Chris Clough
Starring: James Bolam, Jenna Russell
Best Work

Bodies Video

Hat Trick Productions / BBC 2 x 60 mins
Dir: Jon East Prod: Jed Mercurio
Starring: Max Beesley, Patrick Baladi

Born and Bred II

BBC 10 x 60 mins
Dir: Various Prod: Chris Clough
Starring: James Bolam, Jenna Russell

Nice Guy Eddie

BBC 4 x 60 mins
Dir: Alan MacMillon, Morag McKinnon Prod: Paddy Higson
Starring: Ricky Tomlinson, Tom Ellis

The Safe House

Alibi / ITV 2 x 90 mins
Dir: Simon Massey Prod: Linda James
Starring: Geraldine Somerville, Phillip Davies

Monarch of the Glen II & III

Ecosse Films / BBC 16 x 60 mins
Dir: Various Prod: Jeremy Gwilt
Starring: Richard Briers, Susan Hampshire
Best Work

Waking the Dead

BBC Pilot
Dir: Martin Hutchings Prod: Deborah Jones
Starring: Trevor Eve, Sue Johnston

Holby City

BBC
Dir: Bob Bierman, Rob Evans, Daikin Marsh Prod: Sharon Bloom
Starring: Amanda Mealing, Rosie Marcel

Sunburn

BBC 2 x 60 mins
Dir: Morag Fullerton Prod: Julie Gardner
Starring: Michelle Collins, Sean Maguire

Ballykissangel V

World Productions / BBC 12 x 60 mins
Dir: Various Prod: Chris Clough
Starring: Tony Doyle, Colin Farrell

City Central I & II

BBC 4 x 60 mins
Dir: Kenny Glanaan, Ken Horn Prod: John Yorke
Starring: Paul Nicholls, Ashley Jensen

Ballykissangel IV

World Productions / BBC 12 x 60 mins
Dir: Various Prod: Chris Clough
Starring: Tony Doyle, Tina Kellegher

Annika

ATV / Channel 4
Dir: Colin Nutley Prod: Sven Holst
Starring: Jesse Birdsall, Christina Rigner

I Remember Nelson

ATV 4 x 60 mins
Dir: Simon Langton Prod: Cecil Clarke
Starring: Kenneth Colley, Geraldine James
Close